SKU: 471100078-D / 471100085-K
ZEHNDER EVO 2 HRV plokštelinis rekuperatorius
Plate recuperator ZEHNDER EVO 2 HRV - is an ultra-compact, high-quality ventilation unit designed for ceiling installation. It provides fresh air, efficient heat recovery and quiet operation.
- Ventilation unit with heat repayment feature.
- Maximum air flow 200 m³/hour (200Pa) - suitable for dwellings up to 80 m².
- Integrated at heating pad.
- For installation provided by Passive House Institute certificate.
Horizontalus Zehnder EVO 2 HRV vėdinimo įrenginys su šilumos grąžinimo funkcija
Pagrindinės Zehnder EVO 2 HRV rekuperatoriaus charakteristikos:
- especially compact Design.
- High efficiency counter-flow plate heat exchanger.
- Efficiency up to 95% - adequate Class A++ home.
- Maximum air flow 200 m³/hour (200 Pa) - suitable for dwellings up to 80 m².
- Vibration-free mounting and centrifugal fans - ensures silent operation.
- Integrated at heating pad.
- Recuperator certified Passive House Institute certificate.
- For recuperator is required condensate drainage.
The unit can be equipped with Multi Control control panel, EVO Sense or EVO Switch wall-mounted controllers.
| Model | EVO 2 HRV |
| Type of heat exchanger | Plate counter-flow |
| Installation type | Lubinis |
| Voltage (V/50Hz) | 230 |
| Heat exchanger efficiency, % | 95 |
| Energy return on PHI, % | 84 |
| Maximum device current, A | |
| Maximum air flow, m3/h | 200 |
| Maximum power, W | |
| SFP, W/(m3/h) | 0,31 |
| Sound pressure level, dB(A) | 49 |
| Electric heater power, kW | 1 kW |
| Connection diameter, Ø mm | 4xØ160 mm |
| Dimensions (PxGxA), mm | 600x1000x210 mm |
| Weight, kg | 24 |
| Filters | G4 + F7 |
| Hull | EPP cladding |
| Meets the energy performance class of the building | A+ |
| Passive House Certificate | Yes |
| Heat exchanger bypass valve (bypass) | Yes |
Zehnder Evo 2 HRV techninė specifikacija.pdf
Zehnder Evo 2 rekuperatoriaus matmenys ir oro srautų schema
For installation and operating instructions here.
You may also like…
- Accessories for recuperators
Multi Control intelligent control panel for ZEHNDER ComfoAir recuperators
| Warranty | 2 years * 5 year warranty available |
| Brand | Zehnder |
| Country of origin | Germany |







