SKU: 3SEF-L/R-S21
RECOM 3SEF plokštelinis entalpinis sieninis rekuperatorius su WiFi valdymu ir šildymo tenu
Plate enthalpy recuperator RECOM 3SEF with WiFi control and heating - is a Swedish-quality ventilation unit that provides fresh air and efficient humidity return.
- Enthalpy heat exchanger - restores moisture to the premises.
- Efficiency up to 90% - suitable Class A++ home.
- Maksimalus oro srautas 390 m³/val. (350m³/100Pa) – tinkamas for dwellings up to 130 m².
- Integrated at telephone management - no additional equipment is needed.
- Integrated at heating pad.
Vertical ENTALPIC ventilation unit with heat and humidity recovery function - clean air and energy savings
Pagrindinės Recom 3SEF rekuperatoriaus charakteristikos:
- enthalpy heat exchanger - restores moisture to the premises.
- 30 mm housing - ensures tightness.
- Efficiency up to 90% - suitable Class A++ home.
- Maksimalus oro srautas 390 m³/val. (350m³/100Pa) – tinkamas for dwellings up to 130 m².
- Integrated at telephone management - no additional equipment is needed.
- Integrated 1,4 kW heating there.
- For recuperator not required condensate drainage.
OPERATING the Recom 3SEF ventilation unit:
- Integrated at telephone management - no additional equipment is needed.
Additional Recom 3SEF ventilation unit control functions:
- weekly clock, calendar settings,
- synchronous, electronically commutated EC fans,
- three individually adjustable fan speeds,
- boost function,
- fireplace, cooker hood modes,
- Smart Home Connector,
- temperature settings,
- error messages,
- filter change notifications.
An external control panel and humidity sensor are available as options.
| Model | 3SEF-L/R |
| Type of heat exchanger | Entalpinis |
| Installation type | Wall-mounted |
| Voltage (V/50Hz) | 1-230 |
| Heat exchanger efficiency, % | 78-90 |
| Maximum device current, A | 7,46 |
| Maximum air flow, m3/Pa | 350m³/100Pa |
| Maximum power, W | 1400 |
| SPI (electricity consumption), W/(m3/h) | 0,261 |
| Sound pressure level at 3m, dB(A) | 35 |
| Electric heater power, kW | 1,4 kW |
| Connection diameter, Ø mm | 4xØ160 mm |
| Dimensions (PxGxA), mm | 560x560x970 mm |
| Weight, kg | 66 |
| Filters | G4 + G4 |
| Hull | Painted galvanised steel, insulated with 30 mm mineral wool |
| Meets the energy performance class of the building | A++ |
You may also like…
| Warranty | 2 years |
| Brand | Recom |
| Country of origin | Sweden |





