SKU: AW-WHPSA0810-N91+AW-YHPSA10-H91
AIRWELL Wellea Split 10.00-10.00 kW šilumos siurblys oras-vanduo su hidromoduliu
Air-to-water heat pump AIRWELL Wellea Split 10.00-10.00 KW su hidromoduliu is a modern and efficient solution for heating, cooling and hot water.
- Efficient heating down to -25°C outside temperature.
- Hot water up to 60°C without an additional heater.
- COP to 5.00.
- Energy efficiency class A+++.
- Control panel complete.
Šilumos siurblys oras – vanduo Airwell Wellea Split 10.00-10.00 kW – patikimas sprendimas namų šildymui ir karšto vandens ruošimui.
Pagrindinės Airwell Wellea Split 10.00-10.00 kW šilumos siurblio oras – vanduo charakteristikos:
- Efficient heating down to -25°C outside temperature.
- Environmentally friendly R32 Refrigerant.
- COP to 5.00.
- Energy efficiency class A+++.
- Hot water up to 60°C without an additional heater.
- Integrated at 3 kW electric awning.
- Built-in WiFi control as standard.
- 3 years guarantee.
Airwell Wellea Split 10.00-10.00 kW šilumos siurblio VALDYMAS:
- control panel complete.
The device can be controlled from the remote control or remotely via a mobile app.
| External block model | AW-YHPSA10-H91 |
| Heating, A7/W35, kW | 10.00 |
| Cooling, A35/W18, kW | 10.00 |
| COP, W/W | 5.00 |
| EER, W/W | 4.80 |
| Energy class in heating | A+++ |
| Dimensions (PxGxA), mm | 1118x865x523 |
| Weight, kg | 77 |
| Operating outdoor temperature | Cooling, min-max, °C | -5 ~ 43 |
| Operating outdoor temperature | Heating, min-max, °C | -25 ~ 35 |
| Operating outdoor temperature | Boiler, min-max, °C | -25 ~ 43 |
| Freon | R32 |
| Freon charge, kg (m) | 1.65 (iki 15m) |
| Additional Freon content, gr/m | 38 |
| Pipe length, min/max, m | 2-30 |
| Maximum height overrun, m | 20 |
| Pipe diameter, inches | 3/8 + 5/8 |
| Sound pressure at 1 m (external unit), dB(A) | 49 |
| Power supply, voltage | 220-240V/ 1f/ 50 Hz |
| Power cable, mm2 | 3×2.5 |
| Communication cable, mm2 | 3×0.75 (screened) |
| Inner block model | AW-WHPSA0810-N91 |
| Dimensions (PxGxA), mm | 420x790x270 |
| Weight, kg | 43 |
| Electric tenor, kW | 3 |
| Power supply (internal) | 220-240V/ 1f/ 50 Hz |
Airwell Split 10 kW techninis dokumentas (angl. PRATED).pdf
For installation and operating instructions here.
| Warranty | 3 years |
| Brand | Airwell |
| Country of origin | France |
